Kam poslať rukopis? Zoznam slovenských vydavateľstiev + postup, ako osloviť vydavateľstvo

Kam poslať rukopis? Zoznam slovenských vydavateľstiev + postup oslovenia

Dopísali ste rukopis a premýšľate, ktoré vydavateľstvo osloviť a ako ho osloviť? Pozrite si zoznam slovenských vydavateľstiev, ktoré môžu vydať vašu knihu.

Ak ste dokončili svoju knihu, zrejme premýšľate, ako ju dostať na police kníhkupectiev. V zahraničí by ste v tomto momente oslovili literárneho agenta, ktorý by vám pomohol predať práva pre vašu knihu.

U nás na Slovensku však profesia literárneho agenta neexistuje a ak chcete vydať knihu tradične cez vydavateľský dom, vydavateľstvá budete oslovovať priamo vy.

Uľahčíme vám to.

Vybrali sme pre vás niekoľko najznámejších vydavateľstiev na Slovensku a urobili sme pre vás prieskum, ako ich osloviť. Na konci článku tiež nájdete ďalšie užitočné rady.

Zoznam najznámejších vydavateľstiev na Slovensku:

A teraz sa pozrime na zopár z nich a na spôsob, ako ich môžete osloviť so svojím rukopisom.

Slovart

Vydavateľstvo Slovart pôsobí na slovenskom knižnom trhu od roku 1991. Vydáva odlišné žánre, predovšetkým romány.

Slovenskí autori: Dominik Dán (celá edícia), Juraj Červenák (edícia Kapitán Stein a notár Barbarič), Boris Filan, Miroslava Varáčková (Drž ma, keď padám, Adaptácia, Zostanem s tebou)
Zahraniční autori: Sarah J. Maas (séria Sklenený trón, Rod zeme a krvi), , Leigh Bardugo (Griša), Maja Lunde (Príbeh včiel), Tolkien (Pán prsteňov, Hobit), Orwell (1984), C.S Lewis (Narnia).

Ako osloviť vydavateľstvo:

Na webstránke vydavateľstva www.slovart.sk nájdete kontakt na zaslanie rukopisov v časti F&Q. Redaktori sa podľa informácií na webstránke vydavateľského domu o prijatí, či neprijatí rukopisov vyjadrujú približne do 3 – 6 mesiacov. Podrobnejší postup oslovenia nie je uvedený.

IKAR

IKAR je najväčšie slovenské vydavateľstvo. Vydavateľstvo je multižánrové a vo svojom portfóliu zastrešuje značky IKAR, Príroda, Odeon, YOLi, Stonožka a Ajna.

Slovenskí autori: Jozef Karika, Jozef Banáš, Táňa Keleová-Vasilková, Andrea Coddington, Veronika Homolová Tóthová, Nina Frisby (Pokušenie s vôňou Gucci)
Zahraniční autori: J.K. Rowlingová (séria Harry Potter), Dan Brown, Stephen King, Jo Nesbo, Lars Kepler, Anna Todd, Malcolm Gladwell, David Lagercrantz, Vi Keeland, John Green, Paulo Coelho

Ako osloviť vydavateľstvo:

Vydavateľstvo možno osloviť iba elektronicky. E-mailový kontakt nájdete na stránke www.ikar.sk. Redakcia sa vybraným rukopisom ozve do 3 mesiacov. Podrobnejší postup oslovenia nie je uvedený.

Albatros Media (Albatros, Lindeni, Fragment, CooBoo, XYZ, Egmont…)

Dcérska firma českej spoločnosti Albatros Media a.s., ktorá je najväčším českým vydavateľstvom s pôsobnosťou od roku 1949 a ročne vydajú okolo 2 000 kníh. Na Slovensku je Albatros od roku 2011.

Na Slovensku Albatros Media vydáva knihy pod značkami: Albatros, B4U Publishing , BizBooks, CooBoo, CPress, Computer Press, Edika, Egmont, Fragment, Kniha Zlín, Management Press, Motto, Plus, XYZ.

Rozličné značky Albatros Media vydávajú rozličné žánre – napr Lindeni beletria pre dospelých + non-fiction, Fragment detské knihy a fantasy, CooBoo young adult, BizBooks biznisové knihy, Egmont a ALBATROS – detské knihy atď. Všetky tieto vydavateľstvá patria pod jednu strechu.

Lindeni

Slovenskí autori: Adrián Macho (Gerda)
Zahraniční autori: Andrzej Sapkowski (Zaklínač), Anna Burns (Mliekar), Kate Elizabeth Russell (Ty krásna, temná Vanessa), Agnes Martin Lugand, Sally Rooney (Rozhovory s priateľmi), Isaac Asimov (Nadácia), Tom Hanks

CooBoo

Slovenskí autori: Miroslava Varáčková (Spolu to zvládneme, Nepobozkaná), Zuzana Štelbaská (Trinásťroční), Majka Danihelová (V znamení ametystu)
Zahraniční autori: Suzanne Collins (Hry o život, Balada o hadoch a vtáčatkách), Kiera Cass (Selekcia), Soman Chainani (Škola dobra a zla), Jenny Han (Všetkým chalanom, ktorých som milovala), Kerstin Gier (Prvá strieborná kniha snov), Adam Silvera (Na konci obaja umrú)

Ako osloviť vydavateľstvo:

Vydavateľstvo Albatros má ako jediné na Slovensku vypracovaný konkrétny postup oslovenia. Redakciu môžete osloviť elektronicky alebo poštou. Podľa inštrukcií zašlite 6-8 ukážkových strán spolu so sprievodnými informáciami. Všetko nájdete na webstránke www.albatrosmedia.sk. Na posúdenie rukopisu si redakcia vyhradzuje čas 3 mesiace. Vydavateľstvo vydáva pod odlišnými značkami, no redakcia je jednotná, teda ak chcete osloviť Albatros, Fragment alebo CooBoo, písať budete na rovnaký e-mail.

Motýľ

Vydavateľstvo Motýľ je na trhu od roku 1991 a vydáva mnoho slovenských spisovateľov. Vydáva rozličné žánre a zo slovenských autorov sa sústreďuje hlavne na ženské romány.

Slovenskí autori: Miroslava Varáčková (Obchodníci s nádejou), Michaela Ella Hajduková (Berlínske hviezdy, Tanečnica), Marta Fartelová (Červená veža smrti), Andrea Rimová (Modlitba za krutých), Michal Slanička (Sex s ex), Mária Hamzová (Vysníval som si ťa), Jana Benková, Lenka Kyselicová, Jana Šulková (Dievča s maskou, Oheň v duši)
Zahraniční autori: A.G. Riddle, Robert Kiyosaki, Victoria Aveyard (séria Červená kráľovná a čerstvo kúpili práva na Realm Breaker), Alexandra Bracken (Cestovateľ, Pútnik)

Ako osloviť vydavateľstvo:

Vydavateľstvo prijíma rukopisy iba elektronicky, v minimálnom rozsahu 270 000 znakov. Na webstránke vydavateľstva www.vydavatelstvomotyl.sk nájdete e-mailový kontakt na zaslanie rukopisu. Redakcia sa snaží posúdiť rukopisy do jedného mesiaca.

Keď vychádzala moja prvá kniha Insomnia, mala som pocit, že mám len jednu šancu, ktorá rozhodne o tom, či sa moja kniha stane bestsellerom, alebo zapadne do zabudnutia a ja sa môžem rozlúčiť s kariérou spisovateľky... (Čítajte celý článok)

Slovenský spisovateľ

Vydavateľstvo vydáva predovšetkým beletriu a na trhu je už 60 rokov. Z domácej tvorby prevládajú ženské romány.

Slovenskí autori: Jana Pronská (Právo na lásku, Láska a česť), Lucia Sasková (Zlatokopka, Prostitútka), Katarína Gillerová (Láska si nevyberá), Michala Ries (Na úteku), Zuzka Šulajová (Džínsový denník)
Zahraniční autori: Agatha Christie, J. D. Salinger, E. M.Remarque, Mary Balogh, Victor Hugo, Danielle Steel, Rosamunde Pilcher.

Ako osloviť vydavateľstvo:

Na webstránke vydavateľstva www.slovenskyspisovatel.sk nájdete e-mailový kontakt, kam odoslať rukopis. Vybraným autorom, ktorých rukopis zaujal, sa redakcia ozve do 3 mesiacov.

TATRAN

Vydavateľstvo vydáva rozličné žánre, predovšetkým romány, sci-fi a fantasy, pre deti a mládež a thrilery. Zo slovenskej tvorby prevažujú medzi žánrami romány a krimi.

Slovenskí autori: Zuzka Šulajová (Magický advent), Michal Čierny (Prípad Tulipán), Terézia Šimová (Smiešna osobná dráma), Ondrej Štefánik (Som Paula), Katarína Hybenová (Malé jablko)
Zahraniční autori: Jeanine Cummins (Americká zem), Lucinda Riley (Sedem sestier), Delia Owens (Kde raky spievajú)

Ako osloviť vydavateľstvo:

Na webstránke vydavateľstva www.slovtatran.sk sme nenašli žiadne informácie, ako môže autor osloviť redakciu, nájdete však na nej e-mailový a telefonický kontakt do vydavateľstva.

Hydra

Vydavateľstvo Hydra sa zameriava výhradne na slovenskú tvorbu v žánroch fantasy, sci-fi a horor.

Slovenskí autori: Mark E. Pocha (Na dušičky zomrieš), Katarína Soyka, Vita Jamborová (Potomkovia bohov), Lenona Štiblaríková

Ako osloviť:

Vydavateľstvo má na webstránke www.vydavatelstvohydra.sk uvedené, že momentálne redakcia neprijíma nové rukopisy. Stránku treba priebežne sledovať, tento stav sa môže zmeniť.

Artis Omnis

Artis Omnis vydáva slovenskú tvorbu v žánroch: trilery, fantasy, sci-fi, horor, ženské romány, poézia, populárno-náučné publikácie, knihy pre deti.

Slovenskí autori: Juraj Červenák (séria Černokňažník, séria Bohatier), Juraj Thal (Nenávisť)

Ako osloviť vydavateľstvo:

Vydavateľstvo môžete osloviť výhradne elektronicky e-mailom. Kontakt nájdete na webstránke vydavateľstkého domu www.artisomnis.sk. Na posúdenie si vydavateľstvo vyhradzuje 3 mesiace.

Marenčín PT

Vydavateľstvo vydáva rozličné žánre (romány, krimi), slovenských i zahraničných autorov.

Slovenskí autori: Michal Hvorecký (Čierny lev), Lucia Orlinková, Vojtech Beniczky

Ako osloviť vydavateľstvo:

Vydavateľstvo prijíma rukopisy ideálne emailom, kontakt nájdete na webstránke www.marencin.sk.

EZOPO

EZOPO je hybridné vydavateľstvo, v ktorom si môžete pomocou crowdfundingu vydať vlastnú knihu. Vydavateľstvo nemá vyhradené žánre.

Knihy: Slovensko NOIR, Ne/udržateľní, Mrzáčik

Ako osloviť vydavateľstvo:

Formulár na oslovenie nájdete na webstránke vydavateľstva www.ezopo.sk.

Ako si vybrať vydavateľstvo?

Spomínané vydavateľstvá patria medzi tie najznámejšie na Slovensku, no na trhu je i mnoho iných, ktoré môžu byť tiež skvelou voľbou.

Pozrime sa na pár otázok, ktoré vás možno v tomto okamihu trápia.

Ktoré vydavateľstvo mám osloviť?

Keď sa rozhodujete, ktoré vydavateľstvo by ste mali osloviť, myslieť môžete na niekoľko vecí. Zrejme najdôležitejší bude žáner. Oslovujte to vydavateľstvo, ktoré vydáva žáner, v ktorom je váš príbeh. Ak si neviete rady, choďte do kníhkupectva, zamierte do sekcie vášho žánru a pozrite sa, ktoré vydavateľstvá vydávajú žánre kníh, ktoré sa podobajú tej vašej.

Ak píšete ženské romány, možno by ste mohli osloviť Slovenského spisovateľa alebo Motýľ, prípadne Moderné romány. Všeobecne s románmi možno zaujmete Lindeni alebo IKAR. Ak píšete young adult, skúste Slovart alebo CooBoo. A ak píšete fantasy, možno sa váš rukopis bude hodiť do edičného plánu Artis Omnis, Hydry alebo Slovartu.

Na čo mám okrem žánru dbať?

Žáner však nie je všetko. Všímajte si napríklad, ako vydavateľstvá propagujú svojich autorov. Dávajú im dostatok priestoru na sociálnych sieťach? Sú ich knihy v kníhkupectvách dobre vyložené? Vydávajú úspešné tituly? Organizujú napríklad festivaly alebo vystavujú na partnerských udalostiach? Ako vyzerajú ich obálky? Prezentujú svojich autorov na Bibliotéke?

Veľa vám napovie i osobná skúsenosť. Ak ste si vybrali vydavateľstvo, môžete skúsiť osloviť niektorého z autorov a spýtať sa, či je so spoluprácou spokojný a on vám možno niečo prezradí. Z osobných skúseností sa človek dozvie veľmi veľa.

Mám poslať celý rukopis, alebo len ukážku?

Osobne by som pri prvom kontakte a pred podpisom zmluvy nikdy neposielala celý rukopis, ale iba ukážku – ak nie je definované, tak napríklad prvých pár kapitol. Je fajn, ak vaša ukážka bude končiť cliffhangerom, ale nie je to podmienkou.

Ako dlho mám čakať na odpoveď od vydavateľstva?

Otázka, ako dlho čakať na Áno alebo Nie, nám často padá do mailovej schránky alebo do správ na Instagrame. Vydavateľstvá si sami vyhradzujú čas na posúdenie rukopisu – v priemere sú to jeden až tri mesiace. V niektorých prípadoch to ale môže byť aj pol roka.

Ak sa vám vydavateľstvo do danej doby uvedenej na webstránke neozve, nemá záujem. Prijmite to a posuňte sa ďalej. Myslite na to, že vydavateľstvo nie je povinné vám na vašu ponuku reagovať. Veľkým vydavateľstvám príde cca 1 rukopis denne.

Mám osloviť len jedno vydavateľstvo, alebo viacero vydavateľstiev naraz?

Ak by ste si hľadali novú prácu, čakali by ste po každom odoslanom životopise na odpoveď a až potom oslovili ďalšiu spoločnosť? Pravdepodobne nie. Berte to podobne aj s vydavateľstvami.

Oslovte viacero vydavateľstiev a ak sa vám pošťastí, možno nakoniec budete i sami vyberať. Dôležité je personalizovať e-maily a ideálne neposielať všade úplne identický. Ak má vydavateľstvo konkrétne podmienky, ako má vyzerať oslovovací list / e-mail, zariaďte sa podľa nich a neposielajte im e-mail, ktorý už ste poslali ďalších piatim vydavateľstvám.

Čo ak vydavateľstvo zaujme môj rukopis?

Keď podpíšete zmluvu s vydavateľstvom, dávate mu svoj príbeh na ďalších 5, 10 alebo viac rokov. Mal by to byť preto krok, ktorý by ste mali zvážiť a poriadne premyslieť. Nepodpisujte preto hneď prvú zmluvu, ktorá vám pristane v mailovej schránke.

Ja osobne verím, že medzi autorom a vydavateľstvom by mal byť partnerský vzťah, v ktorom by ani jedna strana nemala ťahať za kratší koniec. Nielen vydavateľstvo si vyberá autora, ale aj autor by si mal vyberať vydavateľstvo.

Nebojte sa preto vzniesť námietky voči tým častiam zmluvy, s ktorými nie ste stotožnení. Všetko je vždy o dohode. Skvelou voľbou je tiež poradiť sa pred podpisom zmluvy s právnikom, ktorý sa zameriava na ochranu duševného vlastníctva.

Dopísali ste rukopis a chcete vydať svoju prvú knihu? Možností máte hneď niekoľko. Pozrime sa na to, ako vydať knihu a stať sa spisovateľom... (Prečítajte si celý článok)

Čo ak vydavateľstvo nezaujme môj rukopis?

Pri komunikácii s vydavateľstvom buďte slušní a taktní i v prípade, že vás redakcia odmietne. Ak sa tak stane, poproste redaktora alebo redaktorku o spätnú väzbu a rady, čo by ste mohli na rukopise vylepšiť. Možno sa dozviete niečo užitočné, čo vám pomôže.

Žiadne vydavateľstvo mi neodpisuje… Čo mám robiť?

Prvým dôvodom môže byť, že na rukopise by ste mali viac zapracovať. Nájdite si editora alebo iného autora, ktorý vám dá spätnú väzbu a poradí vám. Možno nepotrebujete viac času, ale ďalší pár očí. Predovšetkým, ak je to vaša prvá kniha. Ani bestselleroví autori nepracujú na rukopise sami.

Možno však tiež s rukopisom nie je nič v neporiadku, no jednoducho preň teraz nie je priestor v edičnom pláne žiadneho vydavateľstva. Knihu si môžete vydať i sami ako samovydavateľ. Veľa užitočných informácií o samovydaní nájdete v kompletnom článku tu.

Pár slov na záver

Ak má vydavateľstvo na svojej webstránke postup, ako môžete redakciu osloviť, nasledujte ho. Postupujte podľa pokynov. Buďte slušní, trpezliví, no zároveň nezostávajte stáť na mieste. Ak vydavateľstvo neodpovedá, alebo vás odmietne, pokročte ďalej.

Napísať knihu nie je sranda a vydať ju už vôbec nie. Každý autor pozná frustráciu z odmietnutia, kritiky či žiadnej reakcie. Vďaka O Písaní.sk na to však nie ste sami 🙂

Prečítajte si ďalšie články o písaní a vydávaní kníh a sledujte nás na Instagrame. Ak máte otázky, neváhajte nás kontaktovať, alebo nám zanechajte komentár. Radi vám pomôžeme.

Všetky informácie o postupe oslovovania vydavateľstiev boli použité z webstránok samotných vydavateľských domov a aktualizované k 6.12.2020.

Ste redaktorom niektorého z vydavateľstiev a radi by ste vaše vydavateľstvo spropagovali? Alebo sa pohybujete v knižnom biznise a chceli by ste s nami spolpracovať? Napíšte nám 🙂

Vladimíra Šebová

Svoju prvú knihu začala písať ako krátku poviedku. Postupne uverejňovala zadarmo kapitoly na svojej webstránke a čitatelia si príbeh obľúbili. Z krátkeho príbehu vznikla knižná fantasy trilógia Insomnia, ktorá vyšla pod vydavateľským domom. Knihy boli publikované okrem slovenčiny aj v češtine a angličtine. Momentálne píše novú fantasy knihu inšpirovanú slovanskou mytológiou.

Odporúčané články

Sledujte nás na instagrame