Autorské odmeny z LITA a termín na nahlasovanie diel

Autorské odmeny z LITA a termín na nahlasovanie diel

Viete, čo je to LITA a že z nej môžete mať autorské odmeny? Ak ste o tejto možnosti ešte nepočuli, neprehliadnite termín na nahlasovanie vašich diel, ktorý je každý rok do 31. januára.

Čo je to LITA?

LITA je občianske združenie (autorská spoločnosť), ktorá sa stará o povinnú kolektívnu správu práv autorov a tiež poskytuje dobrovoľné licenčné zastupovanie a právne poradenstvo autorom.

Čo znamená povinná kolektívna správa práv autorov v ľudskej reči? Veľmi zjednodušene, ak ste napísali knihu, ktorá je v bežnej distribúcii, má ISBN a je požičiavaná v knižniciach, máte nárok na tzv. autorské odmeny z LITA.

Tie sa autorom kolektívne práve prostredníctvom LITA vyplácajú raz ročne na základe toho, ako sa ich dielo používa. Za použitie diela sa považujú napr. spomínané knižničné výpožičky, reprografia a iné.

Hoci sú to sumy skôr „na prilepšenie“, každý autor má na ne zákonné právo a je škoda túto možnosť nevyužiť. Ako teda na to?

Nahlasovanie diel cez LITA

LITA vás neviaže žiadnou zmluvnou povinnosťou. Nárok na vyplatenie odmien má každý autor bez ohľadu na to, či je alebo nie je zastupovaný LITA.

Čo pre to musíte urobiť? Aby ste dostali svoje ročné autorské odmeny z LITA (aj spätne, ak máte staršie diela, ktoré ste ešte nenahlásili), musíte sa najskôr bezplatne registrovať na portáli LITA a vytvoriť si svoj autorský profil.

Následne prejdete na podstránku s názvom Formuláre na nahlásenie diel – Nahlásenie literárneho diela v neperiodickej publikácii.

Tu si nahlásite každé jedno dielo zvlášť. Zvlášť nahlasujete tlačenú knihu a zvlášť e-knihu či audioknihu. Skrátka každý typ diela, ktorý má vlastné identifikačné číslo (ISBN).

Tu nájdete všetky podrobnosti o nahlasovaní diel cez LITA. Nezabudnite – deadline je každý rok do 31.1. Diela vydané napr. v roku 2023 teda musíte nahlásiť do 31.1.2024, aby vám boli autorské odmeny z LITA za použitie tohto diela vyplatené ešte v roku 2024 (zvyčajne do konca septembra na bankový účet, ktorý uvediete pri registrácii autorského profilu).

Autor alebo vydavateľstvo? Kto nahlasuje diela?

Autor, ktorý je samovydavateľ, nahlasuje svoje diela sám. Autor, ktorý vydáva svoje diela cez klasické vydavateľstvo, sa zvyčajne dohodne so svojím vydavateľom. Bežná prax je ale taká, že autor si svoje diela nahlasuje sám a väčšina vydavateľov túto možnosť zaňho nevybavuje.

Ak teda vaše knihy vychádzajú v štandardnom vydavateľstve, informujte sa, akým spôsobom k nahlasovaniu v LITA pristupuje.

Ceníte si naše know-how?

Na portál Opisani.sk pravidelne pridávame podrobné a praktické články, v ktorých odhaľujeme naše dlhoročné know-how. To sme často získavali aj za cenu drahých chýb. Vy sa vďaka nám učíte zadarmo a týmto chybám sa môžete vyhnúť. Naše rady vám tiež môžu ušetriť stovky eur za konzultantské služby. Ak teda cítite, že vám náš obsah pomohol a chcete nás podporiť, aby sme mohli pre vás tvoriť aj naďalej, budeme vám vďačné, ak sami ohodnotíte našu prácu. 

Vytvorili sme darovací účet, kam môžete poslať ľubovoľnú sumu ako poďakovanie za naše články, videá, livestreamy a obsah na sociálnych sieťach. Je už na vás, či nám virtuálne pošlete drobné na kávu, alebo si vyrátate vyššie sprepitné z tých stoviek eur, ktoré ste možno aj vďaka tomuto článku (či mnohým ďalším) ušetrili. Za každý jeden cent vám zo srdca ďakujeme 🙂

PODPORIŤ NÁS MÔŽETE TU:

www.buymeacoffee.com/opisani.sk

Ivica Ďuricová

Svoju prvú rozprávku napísala ako 7-ročná. S písaním profesionálne začala v roku 2010 ako copywriterka. Krátko potom vydala svoju prvú knihu a dodnes ich vyšlo už deväť, nielen v slovenčine, ale aj v češtine a angličtine. Píše hlavne romantiku, trilery a biznisové knihy. Väčšinu kníh si vydáva sama ako selfpublisher.

Odporúčané články

Sledujte nás na instagrame