Či už ste začínajúci spisovateľ, alebo ostrieľaný autor bestsellerov, tvorbe dodatočného obsahu pre vašich čitateľov sa v dnešnej dobe nevyhnete. Objavte spolu s nami, aké aplikácie vám v tom pomôžu. Úprava fotiek alebo videí, tvorba newslettra, sociálne siete, ale aj monetizácia obsahu.
Goodreads
Niečo ako sociálna sieť špeciálne vytvorená pre autorov kníh a čitateľov. Dnes ju vlastní Amazon.com, takže ak predávate knihy cez Amazon, alebo to plánujete, je priam vašou psou povinnosťou byť tu. Ak aj nie, oplatí sa, pretože ju používa aj pomerne veľa našincov. Viete si tu vytvoriť svoj autorský profil, alebo sa prihlásiť k tomu už existujúcemu, ak vám ho založili čitatelia. Budete prekvapení, že vaše knihy už zrejme na Goodreads sú, ak ste nejaké publikovali. Goodreads predstavuje ďalšie skvelé miesto na získavanie recenzií.
Vy tu ešte nie ste??? Ale no tak! Vedeli ste, že na Instagrame je celá knižná komunita, ktorá si hovorí „bookstagram“? Vášniví čitatelia tu zdieľajú svoje recenzie kníh, fotia krásne atmosférické fotografie možno aj s vašimi dielami a delia sa o svoje pocity po prečítaní v hovorených Stories (Príbehoch). Po novom vymýšľajú už aj krátke animované videoklipy Reels (Filmové pásy). Je to perfektné miesto na zdieľanie vašich autorských myšlienok, budovanie si čitateľskej základne a na komunikovanie s vašimi fanúšikmi. Šup šup stiahnuť.
Okej, Facebook pomaly vychádza z módy, z trhu ho vytláča Instagram či TikTok, no je nutné povedať, že istá časť knižnej populácie tu stále je. Predovšetkým, ak sú vaši čitatelia 35 až 40+ a starší, pravdepodobne ich nájdete práve na tejto sociálnej sieti. Ak ešte nemáte žiadne autorské sociálne siete, pozrite sa, na akých sieťach sú úspešní autori z vášho žárnu a kde majú koľko fanúšikov. Kde prebieha živa konverzácia s ich publikom? Je to práve Facebook? Potom by ste mali byť práve tu. Ak aj máte viacero sietí, nedávajte rovnaký obsah na všetky. Riaďte sa podľa publika.
Canva
Existuje mobilná aj desktopová verzia. Veľmi šikovný „Photoshop pre laikov“, na ktorý nepotrebujete žiadne znalosti grafiky či programovania a predsa vďaka nemu vytvoríte profesionálne pôsobiace posty na Instagram alebo na Facebook. A to zďaleka nie je všetko. V Canve existujú predpripravené šablóny dokonca pre obálky kníh. A okrem toho vizitky, letáky, obaly na CD-čká, plagáty, životopisy… čokoľvek, čo vám len príde na rozum. Vyskúšajte! Appka je v oboch verziách zadarmo.
Lightroom
Ak už ste si stiahli Instagram, alebo ho dlhšie používate, no ste začiatočník v úprave fotiek, zoznámte sa s Lightroomom. Ide o veľmi šikovný „blbuvzdorný“ softvér od Adobe, ktorý je zadarmo a naučíte sa s ním pracovať raz dva. Umožní vám krásne upraviť fotky, ktoré dávate na sociálne siete. Svetlo, farby, kontrast… Veď viete. Užívatelia na sociálnych sieťach chcú vizuálne atraktívny obsah, ten má vyššie dosahy. Tak prečo sa trošku neposnažiť. Ak sa vám nechce babrať sa s každou jednou fotkou, môžete si kúpiť aj tzv. „presety“ (Presets) a upravovať fotky pomocou jediného kliknutia. Presne tak to robí väčšina influencerov. Vezmime si príklad.
Mojo
Ak chcete byť ešte o krok ďalej a vytvárať animované Stories (Príbehy), krátke klipy, či dokonca jednoduché knižné trailery, zoznámte sa s appkou Mojo. Veľmi jednoduchým drag and drop systémom si do predpripravených šablón vložíte vlastný obsah a vytvoríte krátke videjká či Stories, ktoré budú vyzerať ako od profesionálneho grafika. Výhodou appky je aj to, že je v nej k dispozícii hudobná knižnica zadarmo, budete teda môcť k vašim malým video dielam pridávať do pozadia (zvyčajne akustickú) hudbu (bez slov). A absolútna topka? Celý obsah máte pripravený do pár minút.
Pixaloop
Statická fotografia knihy so sviečkou, na ktorej plápolá ohník? Alebo fotografia vašej knihy so šálkou kávy, z ktorej stúpa para? Prípadne fotka vašej knihy pri mori, na ktorej sa zrazu v pozadí hýbe voda? Všeličo sa už dnes dá. Pridávanie dynamických prvkov do statických fotografií je doménou appky Pixaloop. Appka vám navyše upravené fotografie umožní nahrať priamo na Instagram. Šikovné, rýchle, jednoduché. A zároveň dych vyrážajúce.
Wattpad
Zatracovaný aj oslavovaný. Finálne rozhodnutie necháme na vás. Je však pravda, že Wattpad je skvelá platforma pre akéhokoľvek autora, či už začínajúceho, alebo ostrieľaného. Začínajúci spisovatelia tu môžu publikovať svoje prvé príbehy, získať si základňu čitateľov a pozbierať prvé feedbacky. Ostrieľaní autori tu môžu uverejňovať ukážky zo svojich pripravovaných kníh, alebo bonusové poviedky či extra materiál ku knihám zadarmo. Appka funguje na mobile aj na desktope a je zadarmo. Pre vášho koncového čitateľa má veľmi prívetivé čitateľské rozhranie a nahrádza čítačku. Funguje aj bez registrácie, takže sem svojich fanúšikov môžete posielať aj priamo cez vytvorený link, napríklad z newslettra alebo z Instagramu či z Facebooku.
Patreon
Ešte ste o ňom nepočuli? Ide o skvelú platformu na monetizáciu vášho autorského obsahu. Ako spisovateľ totiž môžete zarábať nielen na predaji kníh, ale aj na extra obsahu. Napríklad? Píšete okrem kníh aj krátke poviedky? Máte bonusovú kapitolu k vášmu poslednému bestselleru? Čitatelia od vás drankajú pokračovanie? Dajte im ho! Za pár centov je len a len ich 🙂 Patreon funguje ako platforma, kde si čitatelia „predplácajú“ váš obsah. Buď mesačne, alebo jednorazovo. V nízkych sumách, aj pomerne vysokých. Voľba je na vás. Buďte ich „čitateľský Netflix“, zásobujte ich obsahom, ktorý ich baví a zarábajte na svojom umení.
Mailchimp
Tak, ako sú v živote moderného autora povinnou jazdou sociálne siete, takisto je to aj newsletter. Ak si ešte nebudujete e-mailovú databázu vašich čitateľov, mali by ste začať. Ponúknite im niečo z vašej tvorby výmenou za e-mail a získajte tak na nich kontakt. Uvidíte, ako sa vám to bude veľmi hodiť, keď budete vydávať ďalšiu knihu. Mailchimp funguje na mobile aj na desktope, do 2000 e-mailových kontaktov zadarmo. Jeho rovnako šikovnou alternatívou je napr. aj konkurenčný MailerLite. Zistite, čo vám vyhovuje viac, ale hlavne… začnite! Newsletter je pre autora skvelý marketingový nástroj a ešte o ňom na portáli budeme písať.
Bol pre vás tento článok užitočný? Ak hej, nezabudnite ho zdieľať na vašich sociálnych sieťach. Ďakujeme!
[…] 10 appiek, ktoré by mal poznať každý spisovateľ […]