Naučte sa, ako napísať knihu, vydať ju a dostať k čitateľom

O písaní je tu pre všetkých, ktorí radi píšu a chceli by svoju tvorbu posunúť na vyššiu úroveň. Či už píšete len tak pre seba „do šuflíka,“ svoje texty už niekde publikujete, alebo ste dokonca vydali knihu, veríme, že pre vás budeme mať užitočné informácie. 

O čom sa dočítate na O písaní.sk?

Niekedy všetci potrebujeme povzbudenie, inšpiráciu či kúsok know-how.

Ak ste úplní nováčikovia, možno vás zaujmú články o tom, kde hľadať inšpiráciu a ako vôbec začať písať. Pomôžeme vám s tým, ako napísať dobrý začiatok knihy, ako tvoriť postavy, dejové línie či dejové zvraty.

Ak už nejaký ten čas píšete, no vaša kniha ešte len čaká na vydanie, zrejme vás poteší know-how z oblasti vydávania kníh. Ako osloviť vydavateľa a na čo si dať pozor pri uzatváraní zmluvy? Je lepšie nájsť si vydavateľský dom, alebo skúsiť selfpublishing? Ako získať peniaze na vydanie knihy prostredníctvom crowdfundingu? Akými procesmi musí prejsť kniha ešte pred vydaním?

A čo ak ste už publikovaný autor? Možno vám pomôžu články o tom, ako na knižný marketing, osobný brand spisovateľa či ako si zabezpečiť preklad knihy do cudzích jazykov a jej vydanie napríklad na najväčšom svetovom knižnom e-shope Amazon.com.

Kto stojí za portálom?

Ivica Duricova spisovatelka / autorka

Ivica Ďuricová

Ivica Ďuricová je slovenská autorka a podnikateľka, ktorá sa okrem písania kníh venuje aj obsahovému marketingu, storytellingu, literárnemu koučingu, či tvorbe názvov firiem (namingu). Jej knihy vyšli v slovenčine, češtine a angličtine.

Na poli beletrie sa predstavila v roku 2016 napínavým románom Zlaté puto, ktorý si získal výborné čitateľské recenzie. Táto kniha zároveň patrí medzi 20 najúspešnejších slovenských crowdfundingových projektov na portáli Startovac.cz.

Najobľúbenejšia je však jej edícia romantických kníh pod súhrnným názvom Edícia Z(et). V rámci nej vyšli bestsellery Cudzinec z papiera, Detektív z minulosti, Kráľ z ulice a Kolega z peklaHneď niekoľko z nich sa umiestnilo v rebríčku TOP 100 najpredávanejších kníh na Martinus.sk. Autorkine knihy ste si mohli všimnúť aj v relácii Teleráno v televízii Markíza, či v časopise Forbes.

Ivica je srdcom Európanka, miluje cestovanie, čítanie, písanie, kávu a čokoládu. Čitatelia sa môžu tešiť aj na ďalšie jej knihy, ktoré práve pripravuje.

Vladimíra Šebová

Vladimíra Šebová je autorka knižnej fantasy trilógie Insomnia. Svoju prvú knihu Insomnia začala písať ako krátku poviedku. Kapitoly uverejňovala zadarmo na svojej webstránke a keďže sa čitateľom príbeh páčil, rozpracovala ho do trojdielnej série kníh, ktorej sa chytilo vydavateľstvo.

Insomnia sa už v predpredaji dostala sa do TOP 100 najpredávanejších kníh na Martinus.sk, kde sa udržala viac ako 100 dní. Druhá časť Hypersomnia bola nominovaná na ocenenie Panta Rhei Awards 2017 v kategórii Mládežnícka kniha roka. Insomnia vyšla v slovenčine, češtine a angličtine.

Vlaďka sa okrem písania beletrie venuje copywritingu a content marketingu. Je tiež spoluautorkou knihy 49 hrdiniek slovenského biznisu. Momentálne píše knihu inšpirovanú slovanskou mytológiou, ktorá bude prvou časťou novej fantasy série.

Spisovatelia pomáhajú (budúcim) spisovateľom

Mnohé veci sme sa o písaní príbehov a vydávaní kníh museli obe naučiť samy. Informácie sme čerpali hlavne zo zahraničných zdrojov, keďže na Slovensku rady o písaní kníh jednoducho chýbajú. 

Napriek tomu je u nás mnoho šikovných ľudí, ktorí chcú písať.

Po vydaní našich kníh nám obom začali prichádzať opakujúce sa otázky. Kde hľadať nápady? Ako zistím, či je môj nápad dobrý? Ako napísať zaujímavú hlavnú postavu? Ako si nájsť čas na písanie? Mám rukopis poslať vydavateľstvu, alebo si mám knihu vydať sám?

Myšlienku vytvoriť portál o písaní kníh sme pestovali dlho. Obe sme sa však venovali predovšetkým svojim knihám a svojim čitateľom, a tak sme nápad odsúvali na „neskôr“. 

Všetko sa zmenilo v roku 2020.

Počas karantény sme sa snažili svojim čitateľom priblížiť a spojiť sa s nimi. Na instagrame sme preto zo zábavy začali streamovať o písaní príbehov (streamy nájdete tu). Každý týždeň sme sa rozprávali na určitú tému ohľadom písania kníh od inšpirácie, cez zápletku, až po rozdiel medzi vydávaním kníh cez vydavateľstvo a self-publishingom.

Streamy sa ľuďom zapáčili a tak sme si povedali, že sa konečne pustíme do toho, čo sme tak dlho plánovali a založili sme portál O písaní.sk 🙂

Veríme, že autori by si mali navzájom pomáhať. Iba tak sa všetci dostaneme ďalej.

Sledujte nás a my vám pravidelne budeme odhaľovať písanie kníh zblízka.

Sledujte O písaní.sk aj na sociálnych sieťach

Pridajte sa k nám

Prihláste sa k odberu noviniek a získajte exkluzívny obsah o písaní a vydávaní kníh

Sledujte nás na instagrame