Čo robiť, ak ste sa pri písaní knihy „zasekli“?

Píšte práve svoju prvú knihu a neviete, ako pokračovať? Inšpirujte sa našimi tipmi, vďaka ktorým sa vám roztancujú prsty po klávesnici.

Vypracujte si osnovu príbehu a napíšte koniec

Ak neviete, kam váš príbeh smeruje, nebude sa vám písať jednoducho. Často budete hľadieť na blikajúci kurzor a slová nie a nie prísť. Niektorí autori radi píšu voľne bez osnovy (tzv. pantsing), no ak máte problém s tým, že neviete, ako pokračovať, vypracujte si osnovu príbehu.

Rozčleňte si príbeh na niekoľko hlavných častí a ku každej časti dopíšte dôležité momenty, ktoré sa v príbehu majú udiať. Osnovu môžete vypracovať do troch dejstiev s dvomi hlavnými zvratmi na konci 1. a 2. dejstva, alebo vám pomôže Cesta hrdinu.

Dej si môžete spísať v bodoch do wordového dokumentu, načrtnúť do notesu, prípadne si môžete napísať scény na nastrihané kúsky papiera a pripevniť ich na nástenku. Budete ich tak mať stále pred očami.

Vytvorte postave prekážky

Váš protagonista má nejaký cieľ. Čo mu stojí v ceste? Postavte hrdinovi do cesty náročné prekážky, ktoré musí zdolať. Prekážky overujú hrdinove schopnosti a preverujú či patrí do nového, špeciálneho sveta. Môžu byť mentálne, citové či fyzické, vždy by však mali sedieť do kontextu knihy (ak píšete psychologický román, prekážka v podobe zabehnutého maratónu zrejme nebude dôveryhodná).

Postava by nemala získať cieľ jednoducho – mala by siahnuť na dno svojich síl a (ideálne) prísť o všetko, čo má. Nebojte sa svojho protagonistu potrápiť.

Myslite na to, že postava nemusí vždy dosiahnuť vytýčený cieľ, ale vždy sa o to musí snažiť.

Pozrite sa na hrdinovu backstory a uveďte „ducha“

Čím viac toho budete o svojom hrdinovi vedieť, tým lepšie sa vám bude písať. Pozrite sa na hrdinovu backstory. Odkiaľ pochádza? Aké bolo jeho detstvo? Kedy a prečo sa stvorili jeho presvedčenia?

Použiť môžete i tzv. ducha postavy – teda niečo, čo postavu máta z jej minulosti. Môže to byť vina, žiaľ či krivda pre niečo, čo sa postave kedysi udialo – napr. zmarený vzťah, nezískaný lup, osobná strata, či nechcené ublíženie… Teraz postavu minulosť dobehla a jediný spôsob, ako sa posunúť vpred, je čeliť svojmu „duchovi“. Čo postava urobí?

Načrite do protagonistovej minulosti. Vytvorte mu pestrú backstory, z ktorej môžete čerpať.

Pridajte vedľajšie dejové línie a predstavte ďalšie postavy

Ak máte pocit, že je váš príbeh príliš priamočiary, pomôžu vám vedľajšie dejové línie. Vďaka nim uvediete na scénu ďalšie postavy, prehĺbite charakter hlavného hrdinu, či dokreslíte celú atmosféru príbehu.

Do príbehu môžete uviesť ďalšie postavy, ktoré v deji vytvoria dynamiku. Odlišné postavy môžu reprezentovať rozličné uhly pohľadu na protagonistov cieľ, podporovať ho, alebo mu (ne)chcene škodiť.

Vedľajšie dejové línie a väčšie množstvo postáv sú vhodné v rozsiahlejších dielach (napr 60 000 + slov). Ak píšte krátku poviedku (cca. 10 000 slov), zrejme v nej nebudete mať mnoho priestoru pre viacero postáv a ich životy.

Čítajte a dajte si od príbehu odstup

Čítanie je nielen skvelý relax, ale vám tiež môže pomôcť s vaším blokom. Čítajte obľúbené žánre, ale nebojte sa raz za čas siahnuť po knihe, ktorú by ste si bežne neprečítali. Inšpirácia sa skrýva všade, buďte pozorní.

Ak sa vám nedarí písať, nechajte príbeh trocha vychladnúť. Choďte sa prejsť, pozrite si seriál, alebo si spravte výlet na nové miesto. Nechajte myseľ prísť na nové nápady. Odstup od písania vie niekedy veľmi pomôcť.

S čistou hlavou sa opäť vráťte k písaniu.

Zadajte si čiastkové ciele a konečný deadline

Kniha sa nenapíše sama a občas sa budete musieť postrčiť. King písal po večeroch, Grisham ráno pred prácou a cez obedňajšie prestávky, Rowlingová chodila počas materstva písať do kaviarne, kde mala trochu pokoja. Mnohí autori začínali v náročných podmienkach.

Ak chcete písať, berte to seriózne a myslite na písanie ako na svoju prácu ešte predtým, než sa ňou naozaj stane. Zadajte si realistický deadline, ktorý dokážete dosiahnuť, nenakladajte si na chrbát viac, než viete zvládnuť.

Zadajte si tiež čiastkové ciele ako napríklad dopísanie prvého konceptu, vymyslenie mien, vytvorenie osnovy a pod. Malé, ľahko dosiahnuteľné ciele vás budú motivovať.

Tešte sa z každého dosiahnutého cieľa. Klaďte slovo za slovo – tak napíšete celú knihu.

Vladimíra Šebová

Svoju prvú knihu začala písať ako krátku poviedku. Postupne uverejňovala zadarmo kapitoly na svojej webstránke a čitatelia si príbeh obľúbili. Z krátkeho príbehu vznikla knižná fantasy trilógia Insomnia, ktorá vyšla pod vydavateľským domom. Knihy boli publikované okrem slovenčiny aj v češtine a angličtine. Momentálne píše novú fantasy knihu inšpirovanú slovanskou mytológiou.

Odporúčané články

Sledujte nás na instagrame