Zmena v zákone: Povinných výtlačkov bude o polovicu menej

Ak máte v pláne vydať knihu, môžete sa tešiť. Vláda schválila novelu zákona, podľa ktorej budú samovydavatelia a vydavateľstvá povinní zasielať do knižníc 4 povinné výtlačky miesto 10.

24. júna 2020 schválila nová vláda tzv. „podnikateľské kilečko“, alebo aj 100 nových opatrení, ktoré majú zjednodušiť podnikanie na Slovensku.

Medzi novinkami, ktoré novela prináša, je aj zníženie počtu povinných výtlačkov kníh, ktoré musia vydavatelia a samovydavatelia zasielať do rôznych slovenských, zákonom stanovených knižníc

Povinné výtlačky doteraz

Doteraz museli vydavatelia alebo autori samovydavatelia zásobovať na vlastné náklady často aj irelevantné knižnice ako Parlamentná knižnica či knižnica Centra vedecko-technických informácií.

V týchto knižniciach končili ročne tisícky detektívok, erotických románov či detských kníh.

Situácia v zahraničí

Väčšina krajín EÚ má počet povinných výtlačkov výrazne nižší ako my na Slovensku. Tieto výtlačky majú slúžiť iba na archiváciu, nie na čítanie čitateľmi. Ich vysoký počet je teda úplne neopodstatnený. Výtlačky na čítanie si knižnice nakupujú, tieto archivačné výtlačky musia samovydavatelia a vydavatelia zasielať knižniciam na vlastné náklady. Často to pre vydavateľov a samovydavateľov predstavuje stovky eur z vlastného vrecka len pri jednej knihe.

V Nórsku napríklad štát nakúpi od vydavateľa alebo samovydavateľa prvých 1000 kusov knihy pre knižnice v celej krajine, aby tak podporil rozvoj domácej literatúry. U nás čisté sci-fi. V porovnaní s touto situáciou je ale schválenie zníženia počtu povinných výtlačkov veľmi pozitívna a príjemná zmena. 

Lex Korona a povinné výtlačky po novom

Novela, ktorá nesie názov LEX KORONA, upravuje okrem iného aj zákon č. 212/1997 Z. z. o POVINNÝCH VÝTLAČKOCH NEPERIODICKÝCH PUBLIKÁCIÍ, teda v ľudskej reči zákon o povinných výtlačkoch kníh do knižníc.

Podľa tejto novely budú musieť vydavatelia a samovydavatelia po novom zasielať do knižníc „len“ 4 povinné výtlačky miesto pôvodných 10. Aj keď budeme musieť knihy aj naďalej zasielať na vlastné náklady, tieto náklady sa aspoň o čosi znížia. 

Ak vás zaujíma celé znenie Lex Korona, alebo aké ďalšie opatrenia upravuje, stiahnite si PDF s názvom Vlastný materiál z tejto stránky: https://bit.ly/LexKorona

Podrobnejšie celé znenie novej úpravy zasielania povinných výtlačkov do knižníc vysvetľuje aj tento článok: https://www.podnikajte.sk/zakonne-povinnosti-podnikatela/povinne-vytlacky-knih-od-21-jula-2020

Pridajte sa k nám

Prihláste sa k odberu noviniek a získajte exkluzívny obsah o písaní a vydávaní kníh

Ivica Ďuricová

Svoju prvú rozprávku napísala ako 7-ročná. S písaním profesionálne začala v roku 2010 ako copywriterka. Krátko potom vydala svoju prvú knihu a dodnes ich vyšlo už deväť, nielen v slovenčine, ale aj v češtine a angličtine. Píše hlavne romantiku, trilery a biznisové knihy. Väčšinu kníh si vydáva sama ako selfpublisher.

Odporúčané články

Sledujte nás na instagrame