22 tipov na vianočné darčeky pre spisovateľov

Vianočné darčeky pre spisovateľov nie sú žiadny oriešok. Čo kúpiť tvorivej duši na Vianoce? Máme pre vás niekoľko overených tipov, ktoré pri tvorbe pomáhajú aj nám.

V ideálnom svete by si každý autor prial nájsť pod vianočným stromčekom šesťciferný kontrakt na predaj autorských práv, či nadšený e-mail od literárneho agenta.

Nuž, to Ježiško nezvládne doručiť pod vianočný stromček.

Všetko ostatné z tohto článku áno.

#22 Kniha o písaní

Samozrejme, kniha je skvelý darček pre každého spisovateľa. Ktorá kniha však pomôže autorovi zlepšiť jeho tvorbu? Dávame vám do pozornosti tri diela, ktoré pomohli aj nám.

Prvým a ultimátnym tipom je kniha Tisíc tváří hrdiny od Josepha Campbella. Autor v nej popisuje známu Cestu hrdinu (celý článok tu), ktorú využívajú bestselleroví autori i hollywoodski scenáristi.

Ak chcete nazrieť viac za oponu spisovateľskej kariéry, kto iný by vám o nej vedel povedať viac, než samotný majster hororu Stephen King. V knihe O psaní sa dozviete o autorových začiatkoch, úspechoch i neúspechoch a podelí sa s vami o mnoho cenných rád.

Na O písaní.sk často hovoríme o pravidlách drámy a o storytellingu. Ak sa chcete prehrýzť priamo k ich koreňom, odporúčame vám dielo Poetika od Aristotela. Táto kniha je povinným čítaním každého tvorcu dramatického umenia a i keď už má nejaký ten piatoček, aj dnes sa o jej základy opierajú známi scenáristi a spisovatelia.

www.martinus.sk

#21 Zápisník, zápisník, zápisník

Čo si budeme hovoriť. Zápisníkov nikdy nie je dosť. Ja mám napríklad pre každú knihu (sériu) samostatný zápisník. Ľahko sa tak dokážem vrátiť aj k poznámkam k predošlým knihám.

Zápisníky kúpite vo všetkých možných farbách, linajkové i prázdne (pre umelcov bodkované). Ak má váš kamarát spisovateľ (ehm, vy) rád určitú tématiku (napr Harryho Pottera, DC, Marvel…), môžete kúpiť zápisník s touto obálkou.

Zápisníky nájdete v každom papiernictve alebo kníhkupectve. Pestrý výber zápisníkov s obálkami Malého princa, Star Wars či Harry Potter nájdete u Panta Rhei.

postovne zadarmo panta rhei doprava zdarma

#20 Klávesnica a myš pre ľahšie písanie

Tento rok som si dala záväzok zlepšiť svoje pracovné vybavenie, a tak som si kúpila bezdrôtovú klávesnicu, myš a obrazovku…. a môjmu písaniu to výrazne pomohlo.

Tak, ako maliar potrebuje kvalitné štetce a farby, aj autor by si mal dať záležať na tom, aby jeho vybavenie pomáhalo jeho práci. Nám spisovateľom síce stačí len veľmi málo (napríklad notebook), no všetko navyše poteší a uľahčí písanie.

Na písanie používam myšku od Xiaomi Mi Portable Mouse, bezdrôtovú klávesnicu Rapoo a Acer obrazovku (spojená HDMI káblom k môjmu Microsoft Surface tabletu, teda môžem využiť dve obrazovky naraz). Klávesnicu i myšku mám v bielej farbe, čo sa mi veľmi páči. 🙂

#19 Slúchadlá pre lepšiu koncentráciu

Osobne si písanie bez slúchadiel neviem predstaviť – či už píšem v kaviarni (ehm, nie tento rok…), alebo doma, keď sa potrebujem sústrediť a nechcem počuť zvuky okolia.

Ktoré slúchadlá vybrať? Záleží na tom, čo od nich spisovateľ očakáva. Skúsenosť mám so slúchadlami Beats, klasickým šnúrovými slúchadlami od Apple, Airpodmi, ako aj bežnými klasickými slúchadlami za pár eur.

Práve teraz ku mne od Ježiška cestujú bezdrátové bluetooth slúchadlá od Trust – len čo ich otestujem, dám vám vedieť!

#18 Okuliare blokujúce modré svetlo proti bolestiam hlavy a očí

Od detstva som nosila okuliare a kontaktné šošovky, potom som absolvovala laserovú operáciu očí, ktorá moju ďalekozrakosť na pár rokov vyriešila. Každodenná práca s obrazovkou si však vybrala svoju daň, a tak som sa tento rok opäť vrátila k dioptrickým okuliarom.

Keď už som si objednávala dioptrické okuliare z Eyerim.sk, rozhodla som sa prihodiť si sklá, ktoré blokujú modré svetlo. A moje oči za to každý deň ďakujú.

Predtým, než som mala okuliare proti modrému svetlu, boli moje oči často večer unavené a veľakrát som už nevládala písať. Dnes sa mi pracuje omnoho lepšie a nebolí ma z obrazovky hlava. Sklá proti modrému svetlu môžem len odporúčať každému, kto trávi denne niekoľko hodín pri obrazovke. (Okuliare sa dajú objednať aj nedioptrické, len so sklami proti modrému svetlu)

Na Eyerim.sk nájdete desiatky krásnych modelov, ktoré sa hodia pre rôzne typy tváre (ja mám obľúbený oversize model Andrea). Eyerimácka kolekcia začína od 49 eur (spolu s dioptriami) a okuliare spolu s ochranou proti modrému svetlu vás vyjdu cca stovku. (Eyerim je slovenská firma, takže nákupom tiež podporíte domácu značku)

#17 Podložka na jogu pre vyprázdnenie mysle a zdravý chrbát (a aspoň nejaký pohyb)

Jednou z rád, ktorú spisovateľom odporúča kanadská spisovateľka Margaret Atwood (Príbeh služobníčky), je robiť cviky na chrbát a ja s ňou môžem len a len súhlasiť.

Pravidelné cvičenie pomôže nielen zdravej chrbtici, ale tiež koncentrácii pri písaní. Krátka meditácia rýchlo odbúra stres, vytriedi myšlienky a (snáď) aj podporí kreativitu.

Jogová podložka je skvelý darček nielen pre ľudí pracujúcich za počítačom, ale pre každého, kto by sa potreboval viac hýbať. (Jogamatku vie oceniť tiež môj pes, s ktorým sa o ňu často bijeme.)

Kvalitné podložky na jogu nájdete napríklad u Relleciga.sk.

#16 Hrnček so zavináčom

Ak hľadáte drobný darček s tématikou písania, hrnček je skvelým tipom. Nájsť môžete desiatky rôznych potlačí, veľkostí a vtipných vyobrazení. Spisovateľ by sa mohol potešiť tomuto hrnčeku so zavináčom namiesto uška.

#15 Káva alebo čaj

My autori trávime dlhé hodiny za počítačom a keď sa zahĺbime do príbehu, niekedy nevnímame únavu ani dolámané telo. Ono sa však prihlási a keď treba doplniť energiu, aby sme dopísali kapitolu, vždy pomôže káva alebo čaj. Väčšina autorov sú kávičkári, takže ich kávovým alebo čajovým darčekom určite potešíte.

Tu je napríklad tip na zaujímavý darčekový set na prípravu studenej kávy. Povedzme si rovno, niekedy tú kávu nestíhame popri písaní piť a nájdeme si ju na stole dávno studenú. Tak prečo si ju takú nepripraviť rovno? 🙂

#14 Podnos na písanie v posteli

Kto hovorí, že písať treba len za písacím stolom? Vďaka podnosu na písanie sa váš milovaný autor môže usalašiť do postele alebo na pohovku a pracovať na svojej knihe. Tento tip na vianočný darček isto ocenia aj ne-spisovatelia.

Vybrať môžete napríklad tento podnos s vankúšikom.

#13 Deka s rukávmi

Dobre, tento darček sa hodí azda pre každého :-)) Teplú deku s rukávmi a vreckom ocenia nielen spisovatelia, ale tiež čitatelia, ktorí sa chcú pri čítaní kníh v pohodlnom ušiaku udržať v teple. Deku s rukávmi nájdete tu.

#12 Fitlopta pre správne sedenie

Každodenné sedenie za počítačom môže potrápiť chrbát. Ak nemáte dobrú kancelársku stoličku, prípadne sedíte s nohami pod zadkom (ako ja), fitlopta je dobrý tip, ktorému sa poteší nielen každý spisovateľ, ale aj programátor, umelec, či iný človiečik, ktorý trávi pol života sedením za počítačom.

Fitlopta vás núti pri sedení aktivovať svaly, za čo sa vám poďakuje nielen vaša chrbtica, ale aj zvyšok tela. Využiť ju možno nielen pri práci za stolom, ale aj na cvičenie. Ide o veľmi lacné a šikovné riešenie, ak chcete autorovi vo vašom okolí (alebo sebe samému) darovať zdravé sedenie a nechcete na začiatok investovať stovky eur do špeciálnej stoličky.

Fitlopty nájdete napríklad v Decathlone.

#11 Vlastná doména + hosting

Možno to nie je romantický darček, no každý autor ho ocení. Vlastná webová stránka s hostingom je v dnešnej dobe nutnosť. Obdarujte spisovateľa vlastným priestorom na internete, kde môže uverejňovať kapitoly svojich príbehov, informácie o nových knihách či blogy o živote autora.

Doménu s menom autora spolu s webhostingom môžete kúpiť napríklad na Websupporte.

#10 Profesionálne fotografovanie

Profi autorská fotografia sa zíde vždy – či už na Goodreads, na autorskú webstránku, alebo na obálku pripravovanej knihy. Profesionálne fotenie preto môže byť skvelým darčekom, ktorému sa spisovateľ určite poteší (a sám si ho zrejme nekúpi).

Fotografovanie si môžete objednať u profesionálneho fotografa vo vašom okolí.

Najnovšie články

#9 Predplatné hudobnej služby

Dobrá hudba môže podporiť tvorbu. Predplatné hudbnej a streamovacej služby, ako je Spotify alebo Deezer, poteší každého autora.

Okrem počúvania hudby si spisovateľ môže vypočuť i podcasty, prípadne vytvoriť svoje vlastné playlisty k svojej knihe, ktoré môže potom zdieľať so svojimi čitateľmi.

#8 Predplatné Netflixu alebo HBO

Darovať môžete nielen hudbu, ale tiež streamovacie služby ako je Netflix, Disney+ alebo HBO. Svojmu blízkemu tak dáte stovky hodín zábavy pri seriáloch ako je The Queen’s Gambit, Money Heist alebo The Handmaid’s Tale.

#7 FUNKO pop, akčné figúrky, hračky, kľúčenky, prívesky…

Spiderman, Ironman, Witcher, Doctor Who? Každý máme nejakého obľúbeného hrdinu. Obdarujte autora funko figúrkou zobrazujúcou jeho favorita.

Milými tipmi na vianočné darčeky sú tiež hračky, kľúčenky, prívesky či oblečenie. Ja som napríklad minulý rok dostala pod stromček krásny slizolinsky šál 🙂

Figúrky, hračky, komiksy či vtipné tričká nájdete na ProGamingShop.sk

#6 Herná konzola alebo hry

A keď už sme pri tých hrách… Herná konzola ako je Playstation 5, Xbox a Nintendo, alebo hry na tieto konzoly, môžu byť pekným darčekom.

Autor sa pri hrách v prvom rade zabaví a odpočinie si, no môže sa i čosi naučiť o storytellingu – napríklad pri hrách ako je Last of Us, Assasin’s Creed, Skyrim či Cyberpunk 2077.

#5 Tabuľa pre brainstorming a naplánovanie príbehu

Korkové alebo plastové tabule sú ideálne na brainstorming a plávovanie príbehu. Osobne na ne nedám dopustiť. Rada si mnohé nápady značím na papieriky a tie si pridávam na tabuľu, prípadne si načrtávam určité scény na mazaciu tabuľu.

Magnetické, korkové a plastové tabule nájdete v papiernictve. Pri mazacích tabuliach nezabudnite na vhodné fixky a utierku.

#4 Neviditeľná polička na knihy

Vingardium leviosa! Neviditeľná polička na stenu poteší každého milovníka kníh. Možno ju použiť na knihy, alebo tiež na všetky tie zápisníky 🙂

Neviditeľnú poličku nájdete napríklad na 4home.sk

#3 Čítačka na knihy

Tlačené knihy vs. e-booky… To je téma podobná tej vajce vs. sliepka. I keď vôňu kníh nenahradí nič, aj elektronické knihy majú svoje výhody – napríklad si bez problémov na jeden víkend zabalíte naraz 30 kníh – len to skúste s hardbackmi :-)))

Čítačka kníh je super pomocníkom aj pre autorov, ktorí tvoria e-knihy. Ľahko si tak budú môcť skontrolovať, či sa ich novinka na čítačkách zobrazuje správne.

Ak chcete potešiť autora/knihomoľa čítačkou, siahnuť môžete napríklad po farebnej Pocketbook.

#2 Masterclass od obľúbeného autora

Ak sledujete naše livestreamy na instagrame, mohli ste si všimnúť, že často spomíname Masterclass. Čo to je?

Masterclass sú online kurzy na Masterclass.com, ktoré vedú tí najlepší v odbore. O písaní kníh sa môžete učiť priamo od Neila Gaimana, Margaret Atwood, Dana Browna, Aarona Sorkina, Joyce Carole Oates, Jamesa Pattersona či mnohých ďalších odborníkov nielen na kreatívnu tvorbu, ale tiež na skladanie hudby (Timbaland), režírovanie (Martin Scorsese), herectvo (Natalie Portman), varenie (James Gordon) či kreativitu (David Lynch).

Práve teraz má Masterclass.com akciu, počas ktorej pri kúpe jedného kurzu dostanete ďalší zadarmo – takže môžete obdarovať niekoho druhého a zároveň i seba. Ideálny darček pre autorské „dvojičky“ 🙂

My v redakcii sme absolvovali zopár kurzov a túto investíciu do seba môžeme len a len odporúčať.

#1 A nakoniec darček, ktorý nekúpite v obchode, a predsa poteší najviac

Posledný darček nemôžete kúpiť na zľavových portáloch, ani ho nezoženiete v supermarkete. Napriek tomu poteší viac než čokoľvek, čo dokážete zabaliť do baliaceho papiera.

Ak je vo vašom okruhu kreatívna duša, ktorá tvorí príbehy, úplne najviac ju potešíte vaším záujmom. Doprajte autorovi čas na jeho tvorbu, podporujte ho v jeho úsilí a spýtajte sa ho na to, o čom práve píše. Jedna otázka či pár slov podpory môžu byť pre umelca tým najkrajším darom.

A možno o rok on obdarí vás jeho novou knihou 🙂

Páčili sa vám tipy na vianočné darčeky, ktoré sebe, ehm… teda inému autorovi 🙂 kúpite pod stromček? Ak sa vám článok páčil, nezabudnite ho zdieľať.

Dajte nám do komentárov vedieť, ktorý darček by potešil na Vianoce vás 🙂

Priatelia, redakcia O písaní.sk, teda Ivica Ďuricová a Vladimíra Šebová, vám prajú krásne vianočné sviatky. Ďakujeme vám za vašu podporu v roku 2020 a už teraz sa tešíme na všetko, čo pre vás chystáme v roku 2021.

Vladimíra Šebová

Svoju prvú knihu začala písať ako krátku poviedku. Postupne uverejňovala zadarmo kapitoly na svojej webstránke a čitatelia si príbeh obľúbili. Z krátkeho príbehu vznikla knižná fantasy trilógia Insomnia, ktorá vyšla pod vydavateľským domom. Knihy boli publikované okrem slovenčiny aj v češtine a angličtine. Momentálne píše novú fantasy knihu inšpirovanú slovanskou mytológiou.

Odporúčané články

Sledujte nás na instagrame