5 tipov, ako písať dobré príbehy – radí Neil Gaiman

Neil Gaiman

Stojí za príbehmi ako Americkí bohovia, Oceán na konci ulice, Nikdekoľvek alebo Severská mytológia. Je otcom známeho Sandmana a získal desiatky literárnych ocenení. Ako písať príbehy, ktoré chytia za srdce? Radí Neil Gaiman.

Britský autor fantasy, hororu a science fiction Neil Gaiman (10. 11. 1960) vytvoril desiatky kultových príbehov a dnes je považovaný za rockovú hviezdu literatúry. Gaimanove príbehy sú originálne, kreatívne a plné zaujímavých dejových zvratov.

Na konte má desiatky literárnych ocenení, ako napríklad Carnegieho medailu za literatúru, cenu Barnes & Noble Spisovatelia pre spisovateľov (2019) alebo cenu Kurta Vonneguta ml. za literatúru (2010).

Len za Záhrobnú knihu získal 16 ocenení, medzi nimi aj prestížnu cenu Hugo Award, a za televíznu epizódu „The Doctor’s Wife“ pre seriál Doctor Who získal v roku 2012 ocenenie Hugo Award za najlepšiu dramatickú prezentáciu.

Gaimanov zoznam nominácií a výhier za literárnu tvorbu je päťkrát tak dlhý, ako je zoznam jeho tvorby. A úplne zaslúžene.

Čo radí Neil Gaiman spisovateľom?

1. tip ako písať: Buďte ochotní byť žiakmi

„Najťažšie pre mňa boli začiatky, keď som začínal ako veľmi veľmi mladý spisovateľ. Napísal som niekoľko krátkych príbehov a poslal som ich na miesta, kde mohli byť publikované a všetky prišli naspäť. Pozrel som sa na svoje príbehy, ktoré odchádzali a vracali sa a odchádzali a vracali sa a pomyslel som si: Dobre, jedna z dvoch vecí je pravda. Buď nie som dosť dobrý autor, alebo nerozumiem svetu.“ Neil Gaiman

Ako začínajúci autor, ktorého príbehy zlyhávali, sa Gaiman rozhodol stať sa žurnalistom na voľnej nohe. Vďaka tomu dostal možnosť pýtať sa druhých autorov otázky.

Zoznámil sa s mnohými skvelými spisovateľmi a pozval ich na svoj literárny workshop. Keď spoločne začali rozoberať príbehy, pochopil, že ostatní spisovatelia sa na príbehy pozerajú celkom inak ako on. Gaiman posudzoval príbehy ako publikum. Skúsení autori však videli príbehy očami remeselníkov.

Aj Gaiman niekde začínal…

Rovnako ako každý autor, aj Gaiman zažil na začiatku svojej kariéry mnoho odmietnutí a s cenou Nebula sa nenarodil v náručí. Odmietnutia vzal ako znamenie, že sa musí učiť a musí sa zlepšiť.

Tréning robí majstra. Žiadny spisovateľ sa nenarodil ako bestsellerový autor. Mnohí majú za sebou roky štúdia a tréningu.

Odmietnutie síce bolí, no môže vás nasmerovať tým správnym smerom. Ak vydavateľstvo odmietlo váš rukopis, možno máte medzery, do ktorých dokážete tréningom dorásť. Študujte štruktúru príbehu, archetypy postáv, správnu tvobu dialógu a zlepšujte sa.

2. tip ako písať: Píšte z vlastného „ja“

„Nebol som pripravený povedať nič pravdivé o tom, kým som. Nechcel som, aby ma druhí súdili. Nechcel som, aby druhí ľudia čítali moje príbehy a spoznali, kto som, alebo čo si myslím a dostali sa ku mne príliš blízko. A potom som si uvedomil, že ak chcete písať, musíte byť ochotní kráčať uličkou nahí. Musíte byť ochotní otvoriť sa druhým. Musíte byť o niečo viac úprimnejší, než vám je príjemné.“ Neil Gaiman

Gaimanove knihy sú často inšpirované jeho vlastným životom. Mnohokrát čerpá z náročného detstva, dospievania alebo z problémov, ktorými si prešiel. Skúsenosti sa však naučil zaobaliť do príbehov.

Napríklad kniha Oceán na konci ulice je inšpirovaná autorovým detstvom a rozpráva príbeh rozpadajúceho sa vzťahu jeho rodičov z pohľadu dieťaťa, ktoré vidí veci s dávkou fantázie, vďaka ktorej u susedov žijú čarodejnice, pestúnka je nebezpečnou beštiou a za lávkou smerujúcou k jazierku sa nachádza oceán.

Mnoho ľudí sa obáva písať o vlastných skúsenostiach. Je to ale práve postoj, ktorý máme, ktorý vytvára unikátny hlas našich príbehov. Každý z nás prechádza podobnými skúsenosťami, čo nás ale odlišuje je to, ako ich vidíme.

Skúste pátrať vo svojom vnútri. Aký príbeh chcete druhým naozaj povedať? Čo unikátne dokážete druhým porozprávať?

3. tip ako písať: Hľadajte ciele postáv

„Všetko poháňa túžba. Všetko poháňa potreba. Postavy sa ženú za odlišnými túžbami a tieto túžby do seba narážajú. V každý moment, keď postava niečo chce a ďalšia postava chce niečo opačné, narazia do seba; a každý raz, keď sa to stane, máte príbeh.“ Neil Gaiman

Na O písaní.sk často hovoríme o cieľoch postáv. Každá postava by mala mať cieľ – niečo, o čo sa usiluje, čo potrebuje dosiahnuť a nemôže to nechať plávať. Nedokáže to odložiť na zajtra alebo na budúci týždeň. Chce to dosiahnuť teraz a nikdy inokedy.

Vo svojich príbehoch Gaiman často čerpá zo svojho života i problémov, ktoré okolo seba vidí a vsádza ich do zaujímavých príbehov plných postáv, s ktorými chcete byť najlepším priateľom, alebo vám z nich prechádza mráz po chrbte.

Po prečítaní knihy Nikdekoľvek, ktorá sa odohráva v magickom svete nachádzajúcom sa pod Londýnom, budete i po odložení knihy počuť našľapovanie vraždenej dvojky pána Vandermana a Croupa. A po prečítaní Dobrých znamení (alebo zhliadnutí seriálu so skvelým Davidom Tennantom), si skrátka musíte zamilovať Crowleyho a Aziraphaleho.

Čo chcú vaše postavy? Čo im nedáva spávať? Čo potrebujú získať tak veľmi, akoby od toho záležal osud celého ľudstva?

4. tip ako písať: V prvom koncepte príbeh hľadajte, v druhom koncepte ho vypilujte

„Editovanie druhého konceptu je proces, vďaka ktorému bude príbeh vyzerať, že ste od začiatku vedeli, čo robíte.“ Neil Gaiman

Kniha sa píše v konceptoch. Prvé kolo písania sa nazýva prvý koncept, v ktorom by ste mali objavovať svoj príbeh. Keď príbeh dopíšete do úplneho konca, na rade je druhý koncept.

V prvom koncepte si tvoríme hmotu, s ktorou budeme neskôr pracovať. Budeme z nej vysekávať krásnu sochu – a teda musíme čosi ubrať, čosi upraviť a čosi pridať.

Nebojte sa napísať príbeh, ktorý nie je skvelý – je to len prvý koncept! Všetko opravíte a zlepšíte.

Ak neviete, ako sa rozhýbať, prečítajte si náš článok 10 tipov, ako začať s písaním knihy (ešte dnes)

5. tip ako písať: Nezamieňajte si feedback za rady

„Vždy si musíte pamätať, že keď vám ľudia povedia, že im v príbehu niečo nesedelo, takmer vždy majú pravdu. Musíte si tiež ale zapamätať, že keď vám ľudia povedia, čo konkrétne sa im nepáčilo a ako to máte napraviť, takmer nikdy nemajú pravdu. Ak sa budete snažiť napraviť svoj príbeh podľa odporúčaní druhých, napísali by ste ich príbeh, no vy máte napísať ten svoj.“ Neil Gaiman

Spätná väzba od čitateľov je veľmi cenná. Môže vám pomôcť zlepšiť sa v písaní a napredovať. Našepká vám, či idete správnou cestou.

Nezamieňajte si však feedback s radami, ako máte svoj príbeh zmeniť. Vaši čitatelia vám napovedia, či sa im páči príbeh všeobecne ako celok, no nemôžete ich nechať opravovať vás v konkrétnych bodoch, ktoré by podľa nich mali byť inak.

Ak chcete feedback a váhate nad konkrétnymi úsekmi, ako je zaujímavá expozícia, štruktúra príbehu, backstory postáv, dostatok postáv, dejové zvrtay, atď, raďte sa so skúsenými spisovateľmi a editormi, nie s čitateľmi. Čitatelia si majú váš skvelý príbeh už len užívať 🙂

Pestrá predstavivosť robí z Gaimanových krátkych poviedok či románov príbehy, ktoré sa vám zapíšu do mysle a budú vás hriať na duši aj po tom, čo dočítate poslednú stránku.

Medzi jeho inšpirácie patria spisovatelia ako C. S. Lewis, H. P. Lovecraft, Alan Moore, J. R. R. Tolkien alebo Ray Bradbury.

Neil Gaiman, autor Amerických bohov, Oceánu na konci ulice a Dobrých znamení
Neil Gaiman, (zdroj fotografie: Kyle Cassidy)

Neil Gaiman dnes oslavuje 60 rokov a my z O písaní.sk mu prajeme všetko najlepšie 🙂

Gaiman tiež tento rok vydáva svoj zborník Neil Gaiman Reader, v ktorom nájdete takmer 50 krátkych poviedok z pera autora.

Zdroj fotografie: Kyle Cassidy

Vladimíra Šebová

Svoju prvú knihu začala písať ako krátku poviedku. Postupne uverejňovala zadarmo kapitoly na svojej webstránke a čitatelia si príbeh obľúbili. Z krátkeho príbehu vznikla knižná fantasy trilógia Insomnia, ktorá vyšla pod vydavateľským domom. Knihy boli publikované okrem slovenčiny aj v češtine a angličtine. Momentálne píše novú fantasy knihu inšpirovanú slovanskou mytológiou.

Odporúčané články

Sledujte nás na instagrame